WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FORUM DIALOGU PUBLICZNEGO

Pasja w Gietrzwałdzie

GMINA GIETRZWAŁD
Za nami premiera spektaklu pasyjnego „Król”, przygotowanego przez młodzież z gminy Gietrzwałd. Reżyserem, podobnie jak w latach poprzednich, jest Alicja Kucharzewska-Samko.

Opowiada o ostatnich 12 godzinach życia Chrystusa, a jej rozpamiętywanie jest nieodłącznym elementem przygotowania do Wielkanocy. Pasja, bo o niej mowa, stała się inspiracją dla wielu twórców.

Od lat spektakle pasyjne wystawiane są również w gminie Gietrzwałd. „W tym roku Pasja będzie troszeczkę inna. Chcemy tutaj głównie pokazać symbol zdrady, to, że wszyscy jesteśmy w jakiś sposób Judaszami, czy jesteśmy wierzący, czy niewierzący, zdradzamy swoje wartości” – mówi reżyserka Alicja Kucharzewska-Samko.

W spektaklu wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół w Gietrzwałdzie i Biesalu oraz wokaliści Pracowni Piosenki i perkusiści z gietrzwałdzkiego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Przygotowania do spektaklu rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej. Były też okazją do zgłębienia tematu Męki Pańskiej i rozmów.

Spektakle pasyjne stały się już gietrzwałdzką tradycją. „To już jest tak ważne wydarzenie, oczekiwane, że sobie w ogóle nie wyobrażam tego okresu przedświątecznego bez spektaklu pasyjnego. Dzięki Alicji Kucharzewskiej-Samko, jej zespołowi, uczniom będziemy mogli doświadczyć niezwykłego spektaklu, wydarzenia, które wpisuje się w naszą chrześcijańską tradycję” – podkreśla Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.

Widowisko łączy nie tylko grę aktorską i muzykę, ale również grę świateł. Co roku przyciąga na widownię nie tylko mieszkańców Gietrzwałdu.