WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FORUM DIALOGU PUBLICZNEGO

Natura 2000 - co to właściwie oznacza?

WFOŚiGW
Idziesz na spacer lub na wycieczkę. Widzisz tablicę z napisem „Natura 2000”. I myślisz…

Kiedy widzimy tablicę z informacją o obszarze Natura 2000, warto wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, to miejsca, w których chronimy siedliska przyrodnicze, a także konkretne gatunki roślin i zwierząt. „W obszarach Natura 2000 możemy mieszkać, możemy prowadzić działalność rolniczą, możemy prowadzić firmę. To również atrakcyjne miejsca do spędzania czasu. Można na nich zbierać grzyby, zorganizować piknik, obserwować zwierzęta, fotografować ptaki, zrywać roślinki – ale oczywiście nie te chronione” - wyjaśnia Katarzyna Kuderska-Kaniuka – starszy inspektor w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Zawsze musimy jednak pamiętać, że to są miejsca na tyle cenne przyrodniczo, że warto zachować je – nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla następnych pokoleń. „W Polsce w sieci Natura 2000 występuje prawie 20 proc. powierzchni lądowej kraju. W kraju zostało ustanowionych około 1000 obszarów Natura 2000, a w województwie warmińsko-mazurskim około 60 obszarów” - informuje Artur Barański, specjalista ds. obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Natura 2000 funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od 30 lat, zaś w Polsce – od 14, czyli od momentu naszego wejścia do Wspólnoty.