„Nadanie ziem chłopom polskim” to fresk nawiązujący do pobytu Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Dzieło, znajdujące się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, powstało w 1954 roku i przez lata było niedostępne. Odsłonięto je w 2017 roku. „Postacią bardzo ważną jest Mikołaj Kopernik. To jest wybitny przedstawiciel renesansu europejskiego, można powiedzieć także polskiego i tutaj warmińskiego. To był wybitny uczony, który przywracał świetność Warmii. Przecież Warmia była zniszczona w okresie wojny 13-letniej. Mikołaj Kopernik odbudowywał, lokował wsie” – przypomina wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
Malowidło znajdujące się na I piętrze Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, wykonane zostało nietypową techniką, polegającą na malowaniu mokrego tynku. Początkowo jego autorstwo niesłusznie przypisywano Julianowi Dadlezowi. Teraz wiemy, że jego twórcami w rzeczywistości byli Jan Ilkiewicz, Henryk Oszczakiewicz i Antoni Szymaniuk. „To jest dość wyjątkowe, bo nie malowano w tej technice, właśnie z tego powodu, że wymaga tempa. Trzeba namalować, póki tynk nie stwardnieje. Czyli trzeba być doskonale przygotowanym do pracy, mieć umiejętności warsztatowe, no i taką pewną odwagę” – mówi Anna Szymańska, konserwator dzieł sztuki z Muzeum Warmii i Mazur.
Z okazji obchodów 548. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w holu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie zorganizowano wystawę, na której można oglądać nie tylko fresk, ale i zdjęcia jego autorów, w tym również fotografie dokumentujące prace nad malowidłem poświęconym wybitnemu astronomowi.