WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FORUM DIALOGU PUBLICZNEGO

Spotkanie kultur w Gietrzwałdzie

IZBA ROLNICZA
Zespoły z Warmii, Mazur i Powiśla, najpiękniejsze utwory muzyki ludowej, tańce i wspólne śpiewanie – tak właśnie wyglądał IV Festiwal Kultur – Warmia, Mazury, Powiśle w Gietrzwałdzie.

Muzyka ludowa to prawdziwa kulturalna historia Polski. Każdy region naszego kraju ma swój unikalny styl, przejawiający się zarówno z brzmieniu, jak również w tańcu czy w strojach. Dawał on poczucie indywidualności, ale i skłaniał ku międzyregionalnym spotkaniom, rozbudzał ciekawość, a nawet nutę konkurencji. Nie zmieniło się to po dziś dzień. Przykładem jest Festiwal Kultur - Warmia, Mazury, Powiśle organizowany w Gietrzwałdzie. „Jest to dziedzictwo, które trzeba pielęgnować, raz, że łączy pokolenia, druga sprawa, te pieśni biesiadne, ludowe z pokolenia na pokolenie przechodzą, są wzbogacane o pewne elementy. Jest czego słuchać” – przekonuje Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Festiwal Kultur – Warmia, Mazury, Powiśle przyciągnął do Gietrzwałdu zespoły z wszystkich trzech wymienionych regionów. Na scenie gietrzwałdzkiego amfiteatru w konkursowe szranki stanęło 19 kapel złożonych z przyjaciół i rodzin, mieszkańców niewielkich, acz bogatych kulturowo miejscowości.

Organizatorami Festiwalu Kultur są Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w partnerstwie z Gminą Gietrzwałd, Stowarzyszeniem „Piękny Most” z Sząbruka oraz Kołem Gospodyń Wiejskich „Pokolenia” z Biesala.

Zwycięzcami Festiwalu zostali:

Kategoria: piosenka ludowa

I miejsce – Kurpie z Rozóg

II miejsce – Warmianki Sępopolskie z Sępopola

III miejsce – Sterławiacy ze Sterławek

IV miejsce – Rodzinna Kapela Bałdygów z Mazuchówki

V miejsce – Wrzos z Kownatek

Kategoria: piosenka biesiadna

I miejsce – Łęgajnianie z Łęgajn

II miejsce – Baby Ruśkie i Promile z Rusi

III miejsce – Sasanki z Suchacza

IV miejsce – Łączymy pokolenia z Elbląga

V miejsce – Rakowianki z Rakowic

Festiwal kultur zrealizowano w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, Plan operacyjny na lata 2022 – 2023. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana  ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.