WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FORUM DIALOGU PUBLICZNEGO

Na dożynki do Pasymia

PASYM
To było święto całej lokalnej społeczności! Za nami Dożynki Gminno-Powiatowe w Pasymiu.

Barwny korowód po dziękczynnej Mszy świętej przemaszerował na pasymski rynek. To już tradycyjnie element, który otwiera coroczne święto plonów. W tym dniu szczególnie ciepło mówi się o pracy rolników, której symbolem jest dożynkowy chleb wypieczony z tegorocznych plonów. Starostowie dożynek przekazali dorodne bochny włodarzom miasta i powiatu. Ceremoniał  dzielenia się chlebem z uczestnikami wydarzenia miał w tym roku szczególny wydźwięk, ponieważ rolnicy z regionu musieli się mierzyć z szeregiem problemów.

W 2022 roku chleb, którym podzielono się z uczestnikami wydarzenia, ma wymiar szczególny, ponieważ rolnicy z regionu musieli się mierzyć z szeregiem problemów. „Pandemia koronawirusa, wojna ukraińska, perturbacje na rynkach, warunki pogodowe. Ta susza trwająca dalej niweczy te zasiewy” – przyznaje Romuald Tański, starosta dożynek gminno-powiatowych w Pasymiu, a na co dzień prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Burmistrz Pasymia i starosta szczycieński ze sceny dziękowali rolnikom za codzienną pracę i trud włożony w produkowanie żywności, która gości na stołach mieszkańców. „Staram się rozmawiać dużo rozmawiać z nimi, być z nimi i w sytuacjach trudnych pomagać, aczkolwiek miejmy nadzieję, że opatrzność boska będzie czuwała nad nimi i dawała to potrzebne błogosławieństwo, żeby wszystkie klęski i nieurodzaje omijały” – mówi burmistrz Cezary Łachmański. „Teren Pasymia i teren Dźwierzut to głównie rejon rolniczy, gdzie tych rolników jest bardzo dużo. Głównie nastawieni są na hodowlę bydła, więc praca przy zwierzętach jest bardzo ciężka, bo to jest dwadzieścia cztery godziny na dobę, bo to siedem dni w tygodniu” – dodaje starosta Jarosław Matłach.

Dlatego podczas dożynek Gminno-Powiatowych „Pasymski Złoty Kłos” doceniono wyróżniających się rolników. Laur otrzymali Mariusz i Ewelina Piotrowscy. Ważną częścią wydarzenia było również przekazanie symbolicznych czeków  z przeznaczeniem na sprzęt ratowniczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin Dźwierzuty i Pasym.

Mieszkańcy gminy i powiatu tłumnie przybyli na dożynki. Kusiły ich m.in. liczne stoiska promocyjne, w tym z rękodziełem i smakołykami przygotowane w znacznej mierze przez okoliczne sołectwa.

Podczas Dożynek Gminno-Powiatowych nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec. W 2022 roku pierwsze miejsce zajęło sołectwo Jurgi, które zachwyciło jury piękną formą i misternym wykonaniem wieńca. Wyróżnienia trafiły do sołectw Grom, Narajty oraz Dybowo. W konkursie stoisk sołeckich zwyciężyło Sołectwo Narajty, a wyróżnienia otrzymały sołectwa Jurgi, Dźwiersztyny, Michałki i Rusek Wielki.

Mieszkańcy gminy tłumnie przybyli na dożynki. Kusiły ich liczne stoiska przygotowane między innymi przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa. Na dożynkowej scenie zaprezentowały się między innymi lokalne zespoły artystyczne.