WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA FORUM DIALOGU PUBLICZNEGO

Tanecznym krokiem po medale

GMINA GIETRZWAŁD
Zespół Tańca Sportowego Stars to prawdziwa duma gminy Gietrzwałd.

Cheerleading. Dyscypliną sportową jest od 6 lat. Zyskał wielu miłośników, czego dowodem liczba 70 – tylu zawodników liczy Klub

Tańca Sportowego Stars z Sząbruka. „Byłam na jednym takim występie jak byłam mała i właśnie cheerleaderki z tego zespołu tańczyły, dopingowały drużynie piłkarskiej z tej właśnie szkoły i zobaczyłam i się strasznie spodobało i zaczęłam chodzić. Najbardziej mi się podobają takie różne wyskoki, szpagaty, rzeczy do których trzeba być rozciągniętym” – mówi Nadia Wojtczak, jedna z zawodniczek klubu Stars.

Piruety, podnoszenia i podskoki z nieodłącznymi pomponami. Ta widowiskowa dyscyplina ma zwolenników nie tylko wśród dzieci i

młodzieży. Na zajęciach często trenują córki i ich mamy. „Pani trener, która bardzo chciała stworzyć również grupę 29 plus, zaczęła namawiać mamy, które czekały najczęściej na korytarzu na swoje córki i tak tym sposobem się utworzyła grupa” – wspomina Magdalena Pukszto.

Cheerleaderki z zespołu Stars to prawdziwa duma gminy Gietrzwałd. Biorą udział w zawodach rangi powiatowej, wojewódzkiej i krajowej. Z każdych wracają z medalami. Tancerki trenują w 4 grupach: dziecięcej, juniora młodszego, duety oraz masters. Najmłodsza zawodniczka ma 4 lata, najstarsza 67. Treningi odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorek.

Sukcesów i tak dużej rozpoznawalności tancerek z Sząbruka nie byłoby bez doświadczonej trenerki i prezes klubu Moniki Makowskiej. „Dziewczynki bardzo chętnie w tym biorą udział, jest to taka, że mogą wystąpić nie tylko przed rodzicami, ale na większych scenach no i nie ma co ukrywać, dla kobiet nawet tych najmłodszych bardzo ważne są dodatkowe atuty takie jak pompony, stroje, uczesanie, cekiny, makijaże i tak dalej, dlatego myślę, że to tym bardziej przyciąga nawet dzieci w najmłodszym wieku” – mówi Monika Makowska.

Dla zawodniczek i zawodników – bo w klubie jest także dwóch panów – taniec to nie tylko wspólna pasja, ale i trwałe przyjaźnie. „Pomijając to, że jednak ruch to zdrowie i jest okazja do tego, żeby się poruszać troszkę, to jeszcze jest to takie towarzyskie spotkanie. Nawiązują się nowe znajomości” – przyznaje Magdalena Pukszto. „Sząbruk jako miejscowość, która ma 500 mieszkańców, daje nam możliwość pokazania się na tych większych scenach i jest dla nas tym bardziej miło, że rywalizujemy z dużymi miastami, a osiągamy też bardzo wysokie wyniki” – podkreśla Monika Makowska.

Tancerki i tancerze Klubu Tańca Sportowego Stars spotykają się dwa razy w tygodniu. Trenują w Wiejskim Domu Kultury lub w sali gimnastycznej miejscowej szkoły.