Za nami rozstrzygnięcie plebiscytu na „Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego”. Konkurs organizowany jest przez Powiat Szczycieński i tygodnik „Kurek Mazurski”. „Do sołtysa spływają wszystkie skargi, wszystkie uwagi, wszystkie pochwały, więc jest to osoba, która ma bardzo bliski kontakt ze swoimi mieszkańcami. Biały napis na czerwonym tle, z orzełkiem, jest bardzo ważne, że na ich domu, na ich mieszkaniu to wisi. To jest wyróżnienie” – podkreśla starosta szczycieński Jarosław Matłach.
Supersołtysa wybierają mieszkańcy powiatu poprzez wypełnianie kart zamieszczanych na łamach „Kurka Mazurskiego”. W pierwszym etapie biorą udział wszyscy sołtysi z powiatu szczycieńskiego, z których wyłaniania jest najlepsza piętnastka. „Później jest drugi etap. Wtedy czytelnicy głosują na sołtysów z tej finałowej piętnastki i wtedy, po zliczeniu głosów, wiemy, kto zajął pierwsze miejsce, drugie i trzecie” – wyjaśnia Ewa Kułakowska, sekretarz redakcji „Kurka Mazurskiego”.
Podczas finału plebiscytu, który zorganizowano w siedzibie Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Kreolia - Kraina Kreatywności” we wsi Jerutki, nagrodzono całą finałową piętnastkę zdominowaną przez panie, których było aż dziesięć. „Na nich spoczywa ta rola najważniejsza na wsi. Od inwestycji, poprzez integrację z mieszkańcami. Myślę, że to jest taki najwdzięczniejsze i najpiękniejsze, że możemy im w dniu dzisiejszym dziękować, sołtyskom i sołtysom z powiatu szczycieńskiego” – mówiła podczas uroczystości Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
W plebiscycie zwyciężyła Jolanta Augustowska – sołtyska wsi Narajty w gminie Pasym, która swoją funkcję pełni drugą kadencję. „Nasza miejscowość bardzo się zmienia w tym roku. Mamy świetlicę, teraz koniec budowy jest. Droga się buduje, także dużo żeśmy przedsięwzięć zrobili i myślę, że będziemy dalej działać” – zapewnia Jolanta Augustowska.
Plebiscyt na „Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego” zorganizowano po raz 16.